Çocuk Gelişimi Programı

Genel Bilgiler: Yüksekokulumuz Çocuk gelişimi programı 2005–2006 yılında eğitim öğretime başlamıştır. Program halen dört yarıyıl halinde birinci öğretim olarak devam etmektedir.
Programımıza ait 350m² alana yayılmış 36–72 aylık çocuklara okul öncesi eğitim veren bir uygulama anaokulumuz bulunmaktadır. Öğrencilerimiz mesleki uygulama dersini anaokulumuzda almaktadır.

Programın amacı: Programımızda; Çocuk gelişimi ve Eğitiminin önemini benimseyen, çocukların gelişim özelliklerini tanıyan, gereksinimleri konusunda bilgi sahibi olan, okulöncesi eğitim kurumlarında, kreşlerde, özel eğitim kurumlarında, hastanelerin çocuk kliniklerinde, otel ve turistik tesislerin çocuk kulüplerinde ve buna benzer pek çok alanda görev yapabilecek nitelikte meslek elemanı yetiştirmek amaçlanmaktadır.

Mezunların kazandığı diploma ve ünvan: Dört yarıyıl sonunda programımızdan mezun olan öğrenciler, ön lisans diploması alarak Çocuk Gelişimi Meslek Elemanı Unvanını kazanırlar.

Resim

Resim

Mezunların Çalışma Alanları;
  • Milli Eğitim Bakanlığı,
  • Sağlık Bakanlığı,
  • Başbakanlık Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu Genel Müdürlüğüne bağlı resmi ve özel okul öncesi eğitim ve özel eğitim kurumlarında,
  • Çocuk kliniklerinde,
  • Otellerde, turistik tesislerin çocuk kulüplerinde çalışabilirler,
Meslekte ilerleme olanakları: “Çocuk Gelişimi” ön lisans programını başarı ile bitirenler, ÖSYM tarafından açılan Dikey Geçiş Sınavı’ da başarılı oldukları takdirde Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Öğretmenliği ve Okul Öncesi Öğretmenliği lisans programlarına dikey geçiş yapabilirler.
Dikey geçişi sonucu lisans programı bitiren mezunlar öğretmen unvanını kazanırlar, ayrıca üniversitelerde daha üst düzeyde eğitim görerek öğretim elemanı olabilme olanakları vardır.
Bu içerik 12.04.2013 tarihinde yayınlandı ve toplam 18010 kez okundu.