Elektrik Programı

Genel Bilgiler: Elektrik programı, Keşan Meslek Yüksekokulu 1989-1990 Öğretim yılında Teknik programlar bölümü altında 30 öğrenci ile eğitime başlamıştır. Programın eğitim süresi 4 yarıyıldır.

Programın iki adet 125m2 ‘lik ve bir tane de 50m2 laboratuarı bulunmaktadır. Birinci laboratuarda Bobinaj, Elektrik Tesisatı ve Elektrik makineleri deney ve uygulamaları yapılmaktadır. İkinci laboratuarda 20 adet Siemens S7–200 Analog Modüllü ve Operatör Panelli Eğitim Setleri ile 20 adet Bilgisayar destekli Programlanabilir Denetleyiciler deney ve uygulamaları ve üçüncü laboratuarda Elektromekanik Kumanda Sistemleri ile Pnömatik eğitim setleri ile öğrencilerimize mesleki bilgi ve beceri kazandıracak deney ve uygulamalar yapılmaktadır.

Programın amacı: Kamu ve Özel Sektörün aradığı mesleki bilgi ve beceri ile donatılmış, günün teknolojisini takip eden ve kendini geliştirmeye devam eden, mühendis ile teknisyen arasında köprü görevi gören nitelikli teknik eleman ihtiyacını karşılamaktır.

Mezunların kazandığı diploma ve ünvan: Elektrik programı Ön lisans mezunu olan öğrenciler Tekniker unvanı alırlar.
Resim

Resim

Mezunların Çalışma Konuları;
  • Elektrik Alçak, Orta ve Yüksek Gerilim Tesisat ve Montajı,
  • Elektrik Motorlarının Stator ve Rotor Sarımları (Bobinaj),
  • Elektrik Pano Montajı,
  • Mekanik Kumanda,
  • Programlanabilir Denetleyiciler Sistem Tasarımı, Programlanması ve Montajı,
  • Tamamlayıcı Elektrik Sistemleri Montajı (Yangın Alarmı, Hidrofor Sistemleri, Klima Montajı, Temiz ve Kirli Su Taşıma Sistemleri Montajı),
Mezunların Çalışma Alanları; Kamu ve Özel Sektörde Elektrik Teknikeri olarak görev alabilirler. Ayrıca kendi şirketlerini kurarak Yönetmeliklerle belirlenmiş Yetki sınırları dâhilinde Elektrik Taahhüt İşlerini yapabilirler.

Meslekte ilerleme olanakları: Elektrik Programında ön lisansını tamamlayan öğrenciler ÖSYM tarafından yapılan Dikey Geçiş Sınavına (DGS) girerek başarılı oldukları takdirde Elektrik Mühendisliği, Elektrik-Elektronik Mühendisliği ve Elektrik Öğretmenliği lisans programlarına geçiş yapabilirler.  Ayrıca AÖF de İşletme lisansı tamamlayabilirler.
Bu içerik 12.04.2013 tarihinde yayınlandı ve toplam 7010 kez okundu.