Otomotiv Teknolojisi Programı

Genel Bilgiler: Otomotiv teknolojisi programı 1988–1989 Öğretim yılında Yüksekokulumuz’un açılması ile birlikte faaliyete başlamıştır. Programımız 500m2’lik kapalı alanıyla bir adet bakım servis atölyesine; 300m2’lik kapalı alanıyla bir adet eğitim ve uygulama laboratuarına sahiptir. Ayrıca servis atölyesi içinde bir adet derslik, öğretim görevlisi çalışma odası,soyunma odası, duş, takımhane ve yedek parça deposu bulunmaktadır. Program üç adet Öğretim Görevlisi tarafından yürütülmektedir

Programın amacı: Otomotiv sektörünün,gerek üretim ve gerekse satış sonrası hizmet kademelerinde ihtiyaç duyduğu nitelikli ara teknik elemanlarının, çağın beklentilerini karşılayacak kalite ve hizmet felsefesine uygun olarak yetişmelerini amaçlamaktadır.

Mezunların kazandığı diploma ve ünvan: Otomotiv Teknolojisi programını bitirenlere Önlisans diploması verilir.

Resim

Resim

Mezunların Çalışma Alanları ve Meslekte İlerleme Alanları; Kamu sektörüne ve özel sektöre bağlı fabrikalarda ve satış sonrası servislerde Otomotiv sektörünün ihtiyacı olan nitelikli ara eleman olarak çalışabileceği gibi, kişi özel işyeri de açabilir. Önlisans Programını başarı ile bitirenler ÖSYM tarafından yapılan Dikey Geçiş Sınavında (DGS) başarılı oldukları takdirde, Endüstriyel Teknoloji Öğretmenliği, Gemi Makinaları İşletme Mühendisliği Makine Mühendisliği, Otomotiv Öğretmenliği, Uçak Gövde – Motor, Uçak Gövde-Motor Bakım, Uçak Mühendisliği Lisans programlarına dikey geçiş yapabilirler.
Otomotiv üretimi yapan fabrikalarda, oto yan sanayinde ve satış sonrası servislerde iş hayatına atılanlar tecrübe ve yeteneğine göre, Kısım şefi, servis şefi, ya da durumları uygun olduğunda Servis Müdürü olarakta çalışabilmektedirler.
Bu içerik 12.04.2013 tarihinde yayınlandı ve toplam 9213 kez okundu.